Skip to content

353 Dare StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Oct 29, 2025

Property Information

Block164.05
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM48

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,700
27%
Improvement Value:$118,200
73%
Total Assessment$160,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,741+3.7%
2024$7,466+3.2%
2023$7,237+3.3%
2022$7,007+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$302,000
Sq Ft1,422DeedBook 7266, Page 84Recorded11/14/2025

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 4315, Page 32

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 3061, Page 25

Property Sale

Sale
$91,750
DeedBook 2271, Page 40

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 1692, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1950