Skip to content

253 Deptford AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
Dec 22, 1989

Property Information

Block167
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM49

Building Details

Building Class17
Description1SCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,375
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,900
27%
Improvement Value:$102,400
73%
Total Assessment$140,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,500+3.8%
2024$6,260+3.3%
2023$6,061-9.5%
2022$6,698+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 1954, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1960