Skip to content

325 Deptford AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2021

Property Information

Block168
Lot1.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM49

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
25%
Improvement Value:$99,700
75%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,394+3.7%
2024$6,167+3.2%
2023$5,978-7.7%
2022$6,474+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4144, Page 1

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3266, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1960