Skip to content

436 E Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1800

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jun 6, 2019

Property Information

Block169
Lot2.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM50

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,600
22%
Improvement Value:$147,900
78%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,117+3.7%
2024$8,793+3.2%
2023$8,524-13.0%
2022$9,797+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,764DeedBook 6118, Page 234Recorded7/5/2019

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 3689, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1800