Skip to content

420 S Girard StWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2022

Property Information

Block16
Lot1.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM05

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
33%
Improvement Value:$97,000
67%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,990+3.7%
2024$6,742+3.2%
2023$6,536-1.0%
2022$6,602+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 301, Page 113

Property Sale

Sale
$87,900
DeedBook 1645, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1960