Skip to content

429 Queen StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2008

Property Information

Block16
Lot2.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageTM05

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,599
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
27%
Improvement Value:$132,300
73%
Total Assessment$181,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,732+3.7%
2024$8,422+3.2%
2023$8,164+3.1%
2022$7,921+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 2255, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1940