Skip to content

422 Prince StWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$163,400
Last Sale Date
Nov 9, 2016

Property Information

Block16
Lot3.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM05

Building Details

Building Class17
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
29%
Improvement Value:$113,500
71%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,645+3.7%
2024$7,373+3.2%
2023$7,147-2.7%
2022$7,343+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$163,400

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 5559, Page 96Recorded11/14/2016

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4479, Page 188

Property Sale

SaleMulti
$51,500
DeedBook 1411, Page 1123

Property Built

Built

Year Built: 1960