Skip to content

409 Queen StWoodbury, NJ 08096

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 1992

Property Information

Block16
Lot4.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM05

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,195
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
33%
Improvement Value:$88,900
67%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,351+3.7%
2024$6,125+3.2%
2023$5,937+5.9%
2022$5,605+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 1815, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1946