Skip to content

17 Lyman AveWoodbury, NJ 08096

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 1985

Property Information

Block170.01
Lot2.18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM51

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,030
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
30%
Improvement Value:$139,900
70%
Total Assessment$200,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,651+3.7%
2024$9,308+3.2%
2023$9,023-14.1%
2022$10,503+3.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976