Skip to content

20 Lyman AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$136,700
Last Sale Date
Aug 25, 2011

Property Information

Block170.02
Lot2.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM51

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
33%
Improvement Value:$131,700
67%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,478+3.7%
2024$9,141+3.2%
2023$8,861+0.5%
2022$8,819+3.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$136,700
DeedBook 4903, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1920