Skip to content

643 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1995

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block170.02
Lot2.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM51

Building Details

Building Class17
Description2SF2G COLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,029
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
20%
Improvement Value:$175,300
80%
Total Assessment$219,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,560+3.7%
2024$10,185+3.2%
2023$9,873+5.1%
2022$9,394+3.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft2,029DeedBook 6383, Page 14Recorded12/4/2020

Property Sale

Sale
$136,350
DeedBook 2514, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 2338, Page 285