Skip to content

48 Lyman AveWoodbury, NJ 08096

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$565,500
Last Sale Date
Aug 22, 2025

Property Information

Block170.02
Lot2.09
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM51

Building Details

Building Class17
Description1.5S2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,251
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,500
19%
Improvement Value:$236,300
81%
Total Assessment$291,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,812+3.7%
2024$13,321+3.2%
2023$12,914+0.6%
2022$12,839+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$565,500
Sq Ft3,251DeedBook 7237, Page 197Recorded9/16/2025

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft3,295DeedBook 6024, Page 299Recorded1/28/2019

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 2374, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1523, Page 743