Skip to content

74 Lyman AveWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block170.02
Lot2.12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM51

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,168
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
22%
Improvement Value:$199,500
78%
Total Assessment$256,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,350+3.7%
2024$11,911+3.2%
2023$11,546-6.5%
2022$12,345+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2446, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1977