Skip to content

577 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1972

Last Sale Price
$165,500
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block170
Lot4.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM51

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,035
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
23%
Improvement Value:$166,200
77%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,430+3.7%
2024$10,060+3.2%
2023$9,752+2.4%
2022$9,525+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook 4909, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1972