Skip to content

529 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Feb 24, 2026

Property Information

Block170
Lot4.07
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM51

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,692
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
19%
Improvement Value:$216,400
81%
Total Assessment$267,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,879+3.7%
2024$12,421+3.2%
2023$12,041-6.3%
2022$12,854+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft2,692DeedBook 7316, Page 149Recorded3/13/2026

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3647, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1972