Skip to content

117 Crescent AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$105,500
Last Sale Date
Nov 6, 2002

Property Information

Block176
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM54

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
22%
Improvement Value:$137,200
78%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,463+3.7%
2024$8,162+3.2%
2023$7,912-6.7%
2022$8,479+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook 3520, Page 40

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 2239, Page 263

Property Sale

Sale
$36,200
DeedBook 1386, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1920