Skip to content

140 Progress AveWoodbury, NJ 08096

Built 1942

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Jun 28, 2000

Property Information

Block177.01
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM55

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
27%
Improvement Value:$120,000
73%
Total Assessment$164,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,924+3.7%
2024$7,642+3.2%
2023$7,408+9.8%
2022$6,745+3.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 3134, Page 285

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 2610, Page 177

Property Sale

SaleMulti
$63,500
DeedBook 1676, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1942