Skip to content

117 Ford AveWoodbury, NJ 08096

Built 1942

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Jul 21, 1994

Property Information

Block177.01
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM55

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,353
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
28%
Improvement Value:$96,300
72%
Total Assessment$134,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,466+3.7%
2024$6,236+3.2%
2023$6,045+7.7%
2022$5,615+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2452, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1942