Skip to content

133 Ford AveWoodbury, NJ 08096

Built 1942

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block177.01
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM55

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
31%
Improvement Value:$84,800
69%
Total Assessment$122,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,913+3.7%
2024$5,703+9.8%
2023$5,195-8.1%
2022$5,654+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,372DeedBook 6455, Page 96Recorded4/12/2021

Property Sale

Sale
$44,400
DeedBook 1506, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1942