Skip to content

136 Progress AveWoodbury, NJ 08096

Built 1924

Last Sale Price
$91,900
Last Sale Date
Sep 27, 1991

Property Information

Block177.01
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM55

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,663
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
28%
Improvement Value:$98,000
72%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,548+3.7%
2024$6,315+3.2%
2023$6,122+12.0%
2022$5,466+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$91,900
DeedBook 2145, Page 138

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1759, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1924