Skip to content

1141 Tatum StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block177.02
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM55

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,734
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
23%
Improvement Value:$125,800
77%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,909+3.7%
2024$7,628+6.8%
2023$7,145-2.5%
2022$7,330+3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$107,900
DeedBook 3462, Page 160

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 1658, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1920