Skip to content

1157 Tatum StWoodbury, NJ 08096

Built 1942

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block177.02
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM55

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
33%
Improvement Value:$78,300
67%
Total Assessment$116,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,624+3.7%
2024$5,424+3.2%
2023$5,258-8.1%
2022$5,723+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 5651, Page 100Recorded5/12/2017

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4487, Page 234

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 3355, Page 44

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 1418, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1942