Skip to content

117 Hessian AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block177.02
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM55

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
26%
Improvement Value:$98,900
74%
Total Assessment$132,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,389+3.7%
2024$6,162+3.2%
2023$5,973+3.7%
2022$5,763+3.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 5788, Page 168Recorded12/15/2017

Property Sale

Sale
$155,500
DeedBook 4123, Page 119

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 3509, Page 135

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 3341, Page 10

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1857, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1920