Skip to content

132 Ford AveWoodbury, NJ 08096

Built 1942

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jun 12, 2014

Property Information

Block177.02
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM55

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
25%
Improvement Value:$115,700
75%
Total Assessment$154,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,423+3.7%
2024$7,160+3.2%
2023$6,940+0.8%
2022$6,889+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 5200, Page 51Recorded6/13/2014

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 3042, Page 27

Property Sale

Sale
$93,450
DeedBook 2105, Page 234

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 1447, Page 1068

Property Built

Built

Year Built: 1942