Skip to content

124 Ford AveWoodbury, NJ 08096

Built 1942

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 29, 2015

Property Information

Block177.02
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM55

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
24%
Improvement Value:$124,200
76%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,832+3.7%
2024$7,554+3.2%
2023$7,323+13.3%
2022$6,464+3.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 5404, Page 266Recorded12/10/2015

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 4417, Page 193

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 3771, Page 164

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 2491, Page 17

Property Sale

Sale
$54,400
DeedBook 1531, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1942