Skip to content

120 Ford AveWoodbury, NJ 08096

Built 1942

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 30, 2015

Property Information

Block177.02
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM55

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
27%
Improvement Value:$112,200
73%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,395+3.7%
2024$7,132+3.2%
2023$6,913+7.5%
2022$6,429+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 5385, Page 213Recorded10/23/2015

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 3965, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1942