Skip to content

412 Queen StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block17
Lot4.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM05

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
28%
Improvement Value:$121,700
72%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,140+3.7%
2024$7,851+3.2%
2023$7,611+10.2%
2022$6,903+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 5119, Page 156Recorded10/1/2013

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 4394, Page 222

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3676, Page 331

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2428, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1950