Skip to content

75 N Warren StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Nov 22, 2013

Property Information

Block181
Lot1.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM57

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,400
28%
Improvement Value:$117,900
72%
Total Assessment$164,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,904+3.7%
2024$7,624+3.2%
2023$7,390+1.9%
2022$7,249+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 5145, Page 249Recorded12/9/2013

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 4344, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1950