Skip to content

318 S Girard StWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$102,900
Last Sale Date
Apr 8, 1988

Property Information

Block18
Lot1.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM05

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
27%
Improvement Value:$130,100
73%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,554+3.7%
2024$8,250+3.2%
2023$7,997+0.8%
2022$7,930+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$102,900
DeedBook 1727, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1960