Skip to content

420 King StWoodbury, NJ 08096

Built 1949

Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block18
Lot5.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM05

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,003
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
29%
Improvement Value:$118,300
71%
Total Assessment$165,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,981+3.7%
2024$7,698+3.2%
2023$7,462+6.3%
2022$7,017+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949