Skip to content

429 High StWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block18
Lot6.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM05

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
28%
Improvement Value:$106,700
72%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,120+3.7%
2024$6,867+3.2%
2023$6,657+6.7%
2022$6,242+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960