Skip to content

317 S Columbia StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Dec 20, 2023

Property Information

Block18
Lot7.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM05

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
33%
Improvement Value:$92,800
67%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,654+3.7%
2024$6,417+3.2%
2023$6,221+3.9%
2022$5,990+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$239,000
Sq Ft1,192DeedBook 6956, Page 297Recorded1/9/2024

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,192DeedBook 6729, Page 282Recorded8/15/2022

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 3082, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1950