Skip to content

426 S Columbia StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$84,500
Last Sale Date
Apr 10, 1990

Property Information

Block19
Lot1.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM05

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
36%
Improvement Value:$77,500
64%
Total Assessment$121,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,826+3.7%
2024$5,619+3.2%
2023$5,447+0.1%
2022$5,442+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 1988, Page 3099

Property Built

Built

Year Built: 1950