Skip to content

124 S American StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 11, 2013

Property Information

Block25
Lot1.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM06

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,546
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
24%
Improvement Value:$135,600
76%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,602+3.7%
2024$8,296+3.2%
2023$8,042-2.8%
2022$8,276+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 4319, Page 204

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 4104, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1950