Skip to content

16 S American StWoodbury, NJ 08096

Built 1961

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block26
Lot10.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM06

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,844
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
24%
Improvement Value:$143,900
76%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,141+3.7%
2024$8,816+3.2%
2023$8,546-6.5%
2022$9,140+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$281,000
Sq Ft1,844DeedBook 6545, Page 202Recorded9/14/2021

Property Sale

SaleMulti
$130,500
DeedBook 2742, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1961