Skip to content

348 High StWoodbury, NJ 08096

Built 1980

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 13, 2019

Property Information

Block27
Lot1.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM06

Building Details

Building Class17
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,084
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
25%
Improvement Value:$145,100
75%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,266+3.7%
2024$8,937+3.2%
2023$8,663-6.4%
2022$9,254+3.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft2,084DeedBook 6127, Page 263Recorded7/19/2019

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 5033, Page 54

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3928, Page 52

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 3656, Page 227

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 1614, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1980