Skip to content

544 Prince StWoodbury, NJ 08096

Built 1957
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block2
Lot3.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM01

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
32%
Improvement Value:$99,600
68%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,014+3.7%
2024$6,765+3.2%
2023$6,558+3.7%
2022$6,326+3.5%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-013076-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,580DeedBook 6560, Page 169Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale
$148,000

From:

To:

Sq Ft1,580DeedBook 5385, Page 39Recorded10/21/2015

Property Sale

Sale
$108,900
DeedBook 2239, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1957