Skip to content

559 Queen StWoodbury, NJ 08096

Built 1910

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Jun 28, 1996

Property Information

Block2
Lot4.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM01

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,300
25%
Improvement Value:$130,900
75%
Total Assessment$174,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,381+3.7%
2024$8,083+3.2%
2023$7,836-4.6%
2022$8,212+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 2672, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1910