Skip to content

512 Prince StWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2006

Property Information

Block2
Lot5.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM01

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
30%
Improvement Value:$105,800
70%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,313+3.7%
2024$7,053+3.2%
2023$6,837+1.9%
2022$6,711+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 4009, Page 346

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 3406, Page 136

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3348, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1957