Skip to content

511 Queen StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 17, 2025

Property Information

Block2
Lot6.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage999
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,000
30%
Improvement Value:$100,400
70%
Total Assessment$144,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,697+3.8%
2024$6,450+3.3%
2023$6,245+3.7%
2022$6,021+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft999DeedBook 7242, Page 152Recorded9/24/2025

Property Built

Built

Year Built: 1950