Skip to content

422 Harding StWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$160,500
Last Sale Date
Oct 5, 2018

Property Information

Block30.01
Lot22.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM07

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,389
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
36%
Improvement Value:$96,300
64%
Total Assessment$149,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,202+3.7%
2024$6,946+0.3%
2023$6,927-2.0%
2022$7,071+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,500

From:

To:

Sq Ft1,389DeedBook 5985, Page 84Recorded11/15/2018

Property Sale

SaleMulti
$1,000
DeedBook 3112, Page 61

Property Sale

SaleMulti
$89,500
DeedBook 2897, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1960