Skip to content

20 N Girard StWoodbury, NJ 08096

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block30
Lot1.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM07

Building Details

Building Class17
Description1SF2G CAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
24%
Improvement Value:$160,600
76%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,118+3.7%
2024$9,758+3.2%
2023$9,459+12.7%
2022$8,395+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 5186, Page 322Recorded5/6/2014

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3429, Page 129

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 2699, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2424, Page 28