Skip to content

42 N Columbia StWoodbury, NJ 08096

Built 1932

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 29, 2004

Property Information

Block31.02
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM07

Building Details

Building Class17
Description2SBF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,468
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
23%
Improvement Value:$158,000
77%
Total Assessment$206,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,915+3.7%
2024$9,563+3.2%
2023$9,270-1.7%
2022$9,432+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 3724, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1932