Skip to content

66 N Columbia StWoodbury, NJ 08096

Built 1951

Last Sale Price
$377,500
Last Sale Date
Aug 3, 2023

Property Information

Block31.02
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM07

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
26%
Improvement Value:$137,000
74%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,915+9.3%
2024$8,157+3.2%
2023$7,907-6.4%
2022$8,449+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$377,500
Sq Ft1,740DeedBook 6894, Page 209Recorded8/15/2023

Property Sale

SaleMulti
$115,500
DeedBook 2075, Page 113

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 1870, Page 334

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 1556, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1951