Skip to content

546 Salem AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 1, 2023

Property Information

Block32.01
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM08

Building Details

Building Class17
Description1SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,327
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
23%
Improvement Value:$115,000
77%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,149+3.7%
2024$6,895+18.5%
2023$5,820+9.4%
2022$5,318+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,327DeedBook 6854, Page 99Recorded5/16/2023

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 5427, Page 59

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2274, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1920