Skip to content

522 Salem AveWoodbury, NJ 08096

Built 1971
Commercial

Last Sale Price
$449,900
Last Sale Date
Jul 31, 2007

Property Information

Block32.01
Lot3.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM08

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
21%
Improvement Value:$325,200
79%
Total Assessment$410,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,725+3.7%
2024$19,024+3.2%
2023$18,442-17.5%
2022$22,344+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$449,900
DeedBook 4421, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1971