Skip to content

536 Salem AveWoodbury, NJ 08096

Built 2021

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Apr 10, 2015

Property Information

Block33.02
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM088

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
17%
Improvement Value:$219,400
83%
Total Assessment$262,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,643+3.7%
2024$12,194+791.8%
2023$1,367-40.8%
2022$2,311+3.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 5308, Page 166Recorded4/17/2015

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 3810, Page 15