Skip to content

209 Emerson StWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block33.02
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM08

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
41%
Improvement Value:$66,000
59%
Total Assessment$111,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,384+3.7%
2024$5,192+3.2%
2023$5,033-8.7%
2022$5,511+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960