Skip to content

205 Emerson StWoodbury, NJ 08096

Built 1906

Owner
---
Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block33.02
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM08

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,700
24%
Improvement Value:$120,300
76%
Total Assessment$158,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,601+3.7%
2024$7,331+3.2%
2023$7,107+11.6%
2022$6,370+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,672DeedBook 7090, Page 93Recorded11/7/2024

Property Sale

SaleMulti
$191,000
DeedBook 4232, Page 127

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 1563, Page 1141

Property Built

Built

Year Built: 1906