Skip to content

571 Salem AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block33
Lot18.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM08

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,100
24%
Improvement Value:$129,100
76%
Total Assessment$170,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,107+3.7%
2024$7,818+3.2%
2023$7,579+0.8%
2022$7,521+4.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,456DeedBook 6978, Page 267Recorded3/5/2024

Property Sale

SaleMulti
$198,000
DeedBook 4091, Page 163

Property Sale

SaleMulti
$92,500
DeedBook 3514, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1960